مطالب ترسناک فیلم ترسناک فیلم های ممنوعه فیلم کوتاه ترسناک دارک وب
 • دانلود رایگان فیلم ترسناک Malignant 2021

  دانلود رایگان فیلم ترسناک Malignant 2021

 • دانلود رایگان فیلم ترسناک Don't Breathe 2021

  دانلود رایگان فیلم ترسناک Don't Breathe 2021

 • دانلود رایگان فیلم ترسناک Halloween 2018

  دانلود رایگان فیلم ترسناک Halloween 2018

 • دانلود رایگان فیلم ترسناک Us 2019

  دانلود رایگان فیلم ترسناک Us 2019

 • فیلم ترسناک و ممنوعه Cam 2018

  فیلم ترسناک و ممنوعه Cam 2018

آپلود عکس

تبلیغات


فیلم های ترسناک ایرانی
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400
 • موضوعات : مطالب ترسناک ,
 • بازدید : 367 مشاهده
معرفی فیلم های ترسناک سینمای ایران
.

گرچه که به هیچ عنوان نمیتوان معدود فیلم های به ظاهر ترسناک ایرانی را با فیلم های ترسناک و تراز اول سینمای هالیوود یا کشورهای دیگر در زمینه ساخت فیلم های ترسناک مقایسه کرد ، اما با این حال اندک فیلم های ساخته شده ترسناک در ایران طرفداران خاص خود را دارد . گرچه که در این فیلم ها به دلیل عدم وجود زیرساخت های لازم مانند بودجه کافی، خلاقیت و تجهیزات مناسب هیچ تشابهی مانند فیلم های ترسناک هالیوودی به چشم نمیخورد اما با این حال دیدن برخی از این فیلم ها یا سریال ها خالی از لطف نیست . در ادامه این مطلب به معرفی چن مورد از این فیلم ها میپردازیم .
 

.

فیلم ترسناک طلسم

.

فیلمی كه داستانش هیچ جهت گیری اجتماعی و حتی سیاسی مشخصی نسبت بـه جریان‌هاي جاری در سینمای کشور ایرانِ آن سالها را نداشت، بلكه تنها روایتی بود كه می‌خواست خیال را با ترس و تعلیق درآمیزد. فیلم «طلسم» داستانی در آن‌سوی ناكجاآباد را روایت می كند كه قرائن تنها حكایت از این دارد كه لوكیشن خیالی قصه،خطه شمال اسـت.

عروس جوان «قسم رحمانی» بـه بهای خونی ریخته‌شده بـه عقد مردی جوان «آتیلا پسیانی» از خانواده‌ مقتول درمی‌آید.در راه بازگشت بـه خانه، عروس و شوهرش و خانواده‌ داماد دچار طوفان وحمله‌ گرگ ها می شوند و دراین میان مرد و عروسش از دیگران جدا می شوند و مسیرشان بـه قصری می‌افتد کـه اهالی آن‌جا را شوم میدانند. دراین خانه یک شازده بریده از دنیا بـه همراه پیشکارش زندگی میکند .

همسر شازده پنج سال پیش گم‌شده اسـت. سرانجام مشخص میشود کـه این گم شدن توطئه‌ پیشکارش اسـت کـه در ایام جوانی پدر شازده وی را مقطوع‌النسل کرده اسـت و او نیز کـه پسر معمارباشی سازنده‌ خانه اسـت، دست بـه تلافی زده و عروس شازده را در گوشه‌اي از این خانه پنهان کرده اسـت.این فیلم طی سال هاي 65 تا 68 نامزد دریافت چهار سیمرغ از چهار دوره از جشنواره فیلم فجر شد.

.

فیلم ترسناک شب بیست و نهم

.

فیلم «شب بیست و نهم» ساخته حمید رخشانی درسال 68، بی شك مهم ترین اثر سینمای وحشت ایران اسـت. والدین كاراكتر «ارجمند» هنگام بدنیا آمدن و خاک کردن جفت او، با دیدن شبحی نگران آینده هستند.در تابستان ۴۲، شایعه‌اي درباره زمين لرزه تهران سر زبان ها می‌افتد و شهر تخلیه میشود. ارجمند در راه بازگشت بـه خانه، میان خیال و واقعیت شبحی را بر بام خانه‌شان می بیند.

دقایقی بعد در چند متری خود در آشپزخانه با شبح روبرو می شود و قصه با دلهره هاي بیشتر ادامه پیدا می کند. دراین فیلم، قواعد و مباحث ریشه اي ژانر، بـه خوبی بومی شده اند و فیلمساز توانسته تصویر تاثیرگذاری از رفتارهای غیراخلاقی كه ترس می آفریند را بازسازی كند.«شب‌بیست و نهم» مانند تعداد زیادی از فیلمهای آمریكایی دهه 1970 و متعلق بـه ژانر وحشت، این قابلیت را دارد كه بازسازی شود.

.

فیلم ترسناک اثیری

.

محمد علی سجادی، فیلمسازی در حوزه اجتماعی اسـت کـه گرایش بـه سینمای واقع گرایانه شاید اصلی ترین عنصر فیلم هایش باشد. او قبلا نیز از این قبیل داستان‌ها با ژانرهای جنایی در کارنامه هنری خود داشته اسـت با این تفاوت کـه پرداخت سجادی بـه این داستان‌هاي رازآلود، همواره دارای شکل دقیق و حساب شده‌اي بوده اسـت.

در ابتدای فیلم «اثیری» اما فیلمساز با نشان دادن حالت خلسه‌اي از خورشید «هانیه توسلی» و ارتباط او با یک روح سرگردان، پرده از راز یک جنایت مخوف برمی‌دارد. اثیری با حرکت در روندی آرام تا انتها ، تماشاگر رابه شکلی عمیق و درونی با فضای قصه و شرایط روحی شخصیت‌هاي فیلم درگیر می کند… این فیلم محصول سال 80 اسـت.

.

فیلم ترسناک خوابگاه دختران

.

«خوابگاه دختران» ساخته محمدحسین لطیفی و محصول سال 83 اسـت.این فیلم تلاش میکند با طرح موضوعاتی مانند جن و جن‌زدگی و پررنگ کردن حضور آن‌ها در جای‌جای فیلم موقعیت خودرا در سینمای وحشت تثبیت کند.فیلم لطیفی اگر چـه تلاشی اسـت برای حضور در ژانر وحشت اما بـه‌رغم تمامی ترفندهای وحشت‌آورش نسخه‌اي رونویسی شده از فیلم‌هاي موفق و دلهره‌ آور این‌گونه سینمایی اسـت.

«خوابگاه دختران» با تکیه بر ترس دختران جوان از ساختمانی متروکه کـه نزدیک خوابگاه دانشگاه اسـت، صداهای مخوفی ازآن بـه گوش می رسد و روایت هاي مختلفی در مورد این صداها در بین اهالی محل وجوددارد، پیش میرود و درست جاییکه همه ی چیز بـه گونه اي پرداخت شده کـه حضور جن عینی و واقعی شود، زن سرایدار کـه بـه واسطه فیزیک، حرف هاي مرموز و … اولین گزینه اسـت بـه قتل می رسد…

.

فیلم ترسناک پارک وی

.

«پارک وی» فیلمی بـه كارگردانی فریدون جیرانی و محصول سال 85 اسـت. محمدرضا شریفی نیا، بیتا فرهی،آنا نعمتی،نیما شاهرخ شاهی و رعنا آزادی ور از بازیگران اصلی آن هستند.مشكل اصلی «پارك وی» اما شاید این نكته باشد كه آنچه تحت عنوان ژانر وحشت دراین فیلم دنبال می شود، گیرایی اجتماعی چندانی ندارد و در فضاسازی ایرانی و سینمایی امروز ایران، قابل باور نیست.

بعنوان مثال، وقتی قاتل روانی «کوهیار» بـه مرز جنون می رسد و با تبر بـه جان پدر رها میوفتد فقط سکانس مشابه فیلم «درخشندگی» بازسازی می شود. این فیلم روایت خشونتی افسارگسیخته اسـت کـه فقط بر وجوه پررنگ آن تکیه شده نه جایگاه قرار گرفتن در کلیت فیلم و از این‌جاست کـه برخی جزییات موجود در فیلم هم کارکرد خودرا از دست داده و بدل بـه شوخی با فیلم «قصه عشق»، «لالایی» و… می شوند.

.

فیلم ترسناک اقلیما

.

محمدمهدی عسگرپور در سومین فیلم بلند خود «اقلیما» نسبت بـه آثار قبلی سراغ قصه‌اي محدودتر رفته و بحران‌هاي زندگی زوجی معاصر را محور اصلی کار خود قرار داده اسـت. این فیلم تلاش میکند ترس و وحشت را تا گره‌گشایی پایانی فیلم بـه ماورا و تخیل و توهم نسبت دهد و با این انتظار ایجاد شده در مخاطب، از عوامل عینی و واقعی بعنوان برگ برنده خود برای غافل گیری مخاطب استفاده میکند.

«اقلیما» كه در دوره خود، گام بزرگی در جهت التیام وضعیت سینمای کشور ایران محسوب میشد، هم توانست منتقدان را راضی نگه دارد و هم ارتباط خوبی با مخاطب عام برقرار کند و حتی باعث شود کـه سطح سلیقه عام نیز بالا رود.داستان فیلم «اقلیما» اما تقریباً تکراری اسـت، توطئه برای بـه جنون رساندن زنی ثروتمند کـه قبل از این در فیلم «پرده آخر» نیز بـه شکلی دیگر روایت شده اسـت.

.

فیلم ترسناک خواب لیلا

.

«خواب لیلا» فیلمی بـه كارگردانی مهرداد میرفلاح اسـت.دراین فیلم ردپای تعداد زیادی از فیلمهای ترسناك و روان‌شناختی داخلی و خارجی با سوژه خواهران یا برادران از هم جدا مانده، از جمله فیلم «شاهزاده جزر و مد» از باربارا استرایسند و حتی «شاید وقتی دیگر» ساخته بهرام بیضایی را می توان دید. «خواب لیلا» قصه دختری 26 ساله اسـت كه در خانه بـه ارث رسیده از پدر و مادرش بـه تنهایی زندگی می كند.

او مدتی اسـت كه از طرف دختربچه اي با قدرت بدنی فوق العاده مورد حمله هاي وحشیانه قرار می‌گیرد و در نهایت با كمك یك روانشناس سفر بـه ناخودآگاه و ریشه یابی این بحران ها در كودكی هایش را آغاز می كند.صدا،صحنه سرد و سكانس‌هاي شوكه كننده از نقاط قوت «خواب لیلا» اسـت كه البته قربانی زمان نامناسب اكران شد و آن چنان كه باید بـه چشم نیامد.

.

فیلم ترسناک حریم

.

«حریم» دومین اثر سیدرضا خطیبی در مقام کارگردان بعد از فیلم «در شهر خبری نیست، هست» و محصول سال 87 اسـت.او دراین فیلم علاوه برکارگردانی، نوشتن فیلمنامه را نیز بـه عهده داشته اسـت.«حریم» در جزییات محتوایی اش ، تلاش کرده با استفاده از عناصر بومی همانند جنگل‌هاي شمال و روستاییانی کـه نمادی از دنیای مردگان هستند، هویتی مستقل از این ژانر را برای خود مهیا كند.

اما در برخی جاها ،باز اسیر همان فیلم‌هاي مطرح سینمای وحشت در چند سال گذشته مثل «کینه» و «حلقه» شده اسـت. درواقع مشكل اصلی «حریم» این اسـت كه فیلمساز، سن و سال و قدمت سینما را درنظر نمیگیرد و بدون توجه بـه قواعد و اصول، قصد تجربه گرایی دارد. اگر تجربه گرایی در كار اسـت، باز باید در راستای همان انتظارها باشد و این دقیقا همان چیزی اسـت كه سینمای وحشت بـه دنبال آن اسـت.

.

فیلم ترسناک پستچی سه بار در نمیزند

.

حسن فتحی ایده جذاب و بدیعی را در فیلم «پستچی سه بار در نمی زند» محصول سال 87 دستمایه قرار داده و توطئه‌ها و قتل‌هاي درون خاندان قاجار را در بستر ژانر وحشت بـه تصویركشیده اسـت.این قصه در کلیات، کامل و بکر ، در جزییات، متناقض و در بیان نیز سست و ناگویا عمل می کند کـه این مسائل شاید برای این فیلم حرفه اي تا حدودی شبیه بـه خودزنی عمل كرده باشد.

«پستچی‌سه بار در نمی زند» با بازی محمدرضا متواضع، باران کوثری، امیر جعفری، پانته‌آ بهرام، علی نصیریان، رویا تیموریان و لیلا زارع ، روایتی موازی و اپیزودیک از زندگی فردی بنام «ابراهیم» در كودكی، میانسالی و پیری اسـت کـه بـه ترتیب بر سه دوره تاریخیِ قاجار، پهلوی و معاصر منطبق شده اسـت.

.

فیلم ترسناک آل

.

فیلم سینمایی «آل» بـه کارگردانی بهرام بهرامیان تولید سال 88 اسـت.این فیلم با بازی مصطفی زمانی، آنا نعمتی، همایون ارشادی، هنگامه حمیدزاده، کیتوش آرزویان، سونیا کاتوزیان، لیزا عزیزیان و نارینه خاچاطوریان ، روایت مهندسی جوان اسـت كه بـه دستور مدیر شرکتی کـه در آن کار می کند باید بـه ماموریتی در ارمنستان برود.

زن مهندس باردار اسـت.آن‌ها باهم راهی این سفر میشوند و در ارمنستان اتفاق‌هاي عجیب غریبی برای‌شان می‌افتد کـه همه ی زندگی‌شان را تحت‌تاثیر قرار میدهد.شاید بتوان «آل» را نیز یك نمونه بومی شده از ژانر وحشت بـه شمار آورد كه در پیچ و خم كشور ارمنستان تا حدودی سعی برای رسیدن بـه وادی وحشت داشته اسـت.

.

فیلم ترسناک ماهی و گربه

.

بی شك چیزی كه تماشاگران این فیلم از زمان تماشای آن در سینما بخاطر دارند این اسـت كه وقتی چراغ هاي سینما خاموش می شد و تاریكی همه ی جا را فرا میگرفت، نوشته اي بر روی پرده نمایان می شد:«براساس یك پرونده واقعی» و پس از خوانده شدن بریده جراید توسط راوی،با فراگرفتن خون روی پرده سینما، عنوان فیلم ظاهر میشد.

كمی آن‌طرف‌تر در فیلم قرار اسـت قتلی روی دهد،صدای جیغ هاي شخصیت مورد نظر بـه گوش می رسد اما بـه طرز بسیار فكر شده اي،مخاطب صحنه قتل دخترك را نمی‌بیند.یعنی درست سر بزنگاه كشته شدن،مكری دوربینش را برمی گرداند و صدای موسیقی شنیده می شود.این صحنه شاید بسیار رعب انگیزتراز نشان دادن هزاران صحنه قتل آمیخته با خون و فریاد باشد.

.

فیلم ترسناک احضار

.

.

سریال ترسناک «احضار» بـه تهیه كنندگی و كارگردانی رامین عباسی زاده، در حالی در شبكه نمایش خانگی پخش شد كه بـه واسطه جای خالی ژانر وحشت در آن، بـه نقل از فروشندگان محصولات هنری آن چنان كه انتظار می‌رفت با اقبال مواجه نشد.

این سریال روایت اجنه،ارواح و روابط بین این موجودات اسـت ورامین عباسی زاده کـه تجربه تهیه کنندگی آثاری چون «او یک فرشته بود»،«سقوط یک فرشته»،«کت جادویی»، «پلیس جوان» و«پریدخت» را در کارنامه هنری اش دارد بـه واسطه تجربه هاي تقریباً موفق دراین وادی كه در تلویزیون داشت سراغ این سوژه رفته اسـت.

.

منبع : پارس ناز

.

.

پشتیبانی